zahlavi


Leden

Pohodový rok 2024 Vám přeje Zahradnické centrum Marciánová

Tvorba zahrad

Jedním z hlavních motivů, proč se člověk rozhodne vyměnit bydlení v paneláku za život v rodinném domku, je právě zahrada. Nabízí totiž další obytný prostor navíc, umožňuje bezprostřední kontakt s přírodou a může se stát stejně dobře místem pro odpočinek jako dětským hřištěm. Každá správně založená zahrada musí přesně odpovídat požadavkům svých uživatelů, proto je třeba, abychom své zákazníky poznali co nejlépe. Zahrady nezakládáme anonymně – nečekejte, že Vám po jedné návštěvě vytvoříme jezírko, zasadíme rostliny a vysejem trávník. Takové řešení je samozřejmě možné a leckde se s ním určitě setkáte, my se však snažíme jít cestou opačnou: byli bychom rádi, kdybyste se na zakládání zahrady podíleli i Vy.

Nemusíte hned skládat skalku nebo kopat jámu pro bazén, stačí, když nám řeknete, kde si představujete terasu, kudy by měla vést cesta k pergole a kde byste rádi měli třeba okrasné jezírko. Nejde o žádnou novinku; už v roce 1916 nabádal Alois J. Kulišan čtenáře knihy Domácí zahrady a zahrádky k tomu, že „prve nežli zadáme vypracování plánů sadovníkovi, nutno s ním se poraditi a svá přání sděliti, dle kterých se mu bude říditi.“ Třeba se na umístění prvků shodneme, možná najdeme jiné řešení, které Vám bude lépe vyhovovat.

Tak jako vášnivý čtenář pozná svého oblíbeného autora už po několika přečtených stránkách, projevuje se také rukopis zahradního architekta na vytvořených zahradách. Něco z našich „zahradních románů“ si můžete prohlédnout ve fotogalerii. Rádi používáme kámen a keramiku – jsou to sice neživé prvky, nicméně do zahrady určitě patří. V každé větší zahradě by se měl objevit také vodní prvek – jezírko nebo potůček dodají zahradnímu prostoru zcela jinou dimenzi, oživí ho a stanou se také drobným biotopem pro vodní živočichy. Voda přiláká do zahrady také užitečné ptáky, kteří si časem na provoz v zahradě zvyknou a umožní Vám zblízka nahlédnout do živočišné říše.

Vytvořit zahradu je na první pohled jednoduchá záležitost: zasít trávník, sem tam zasadit nějaký ten keř či strom, pozemek v sousedství zakrýt řádkou tújí a někde v rohu postavit pergolu. I takové zahrady jsou a někdo si s nimi dobře vystačí. My Vám místo „nějaké“ zahrady nabízíme skutečnou zahradu – příjemnou na pohled, zajímavou v detailu a založenou tak, aby Vás pokaždé něčím překvapila.

tvorba_1.jpg tvorba_2.jpg tvorba_3.jpg tvorba_4.jpg