zahlavi


Leden

Pohodový rok 2024 Vám přeje Zahradnické centrum Marciánová

Jak poznáme dobrý substrát

Dobrý substrát poznáte podle jeho struktury, která by měla být měkká, vzdušná a příjemná na omak. To zajišťuje dobré a trvalé provzdušnění substrátu, které je velmi důležité pro zdravý růst rostlin. Dalším kritériem kvality je barva. Ta by měla být hnědá, stejně jako u profesionálních substrátů používaných samotnými zahradníky.

Gramoflor zeminy jsou optimální pro růst Vašich rostlin:

  • Správně nastavená půdní kyselost, označované pH hodnota
  • Zásobení makro a mikroelementy
  • Substrát dobře drží vodu
  • Dobrá drenážní schopnost a provzdušnění 

Rychlý a zdravý růst Vašich rostlin

Rostlina zasazená v kontejneru má jen omezený prostor pro růst kořenů. Proto je pro správný růst důležitý výběr správného substrátu. Druhy substrátů odpovídají požadavkům jednotlivých skupin rostlin a garantují Vašim rostlinám dobrý růst. Nezapomeňte Vaše rostliny správně pohnojit za 6-8 týdnů po výsadbě. Návod na obalu hnojiva Vám pomůže zvolit správné množství a koncentraci hnojivé zálivky.  Gramoflor substráty se vyznačují použitím velmi kvalitních komponentů, zejména vzdušné rašeliny a kvalitních jílových minerálů. Přispívá k tomu i 100-letá tradice firmy.

 

Včasné přesazení rostlin

Správný termín k přesazení rostlin poznáme podle květináče zcela vyplněného kořeny nebo podle nižší intenzity růstu rostliny. S postupujícím časem vyžaduje rostlina stále více prostoru k růstu kořenů. Současně se mohou měnit hodnoty původního substrátu z optimálních v méně vhodné pro růst rostliny. Vhodný termín k přesazení je obecně jaro nebo po odkvětu rostliny. Vyjměte rostlinu z květináče a opatrně odstraňte starší poškozené nebo odumřelé kořeny, případně zbytky starého substrátu. Otvor na dně nového květináče nebo truhlíku zakryjte keramickým střepem nebo kamínkem. Tím umožníte odtok přebytečné vody, která by jinak zabraňovala přístupu vzduchu ke kořenům. Novou nádobu naplňte čerstvým substrátem tak, aby byla rostlina zasazena stejně hluboko jako dříve. Kolem dokola vyplňte substrátem a ten mírně umáčkněte. Opatrným sklepáním a utlačením substrátu dobré vyplnění všech mezer v květináči a zamezíte dalšímu slehnutí substrátu po zálivce. Nakonec čerstvě přesazenou rostlinu důkladně zalijte.

 

Jak správně sázet

Předpokladem úspěšného ujmutí na novém stanovišti je příprava půdy a jámy k výsadbě. Důkladné prokypření okolní půdy podpoří správné prokořenění a dobrý přístup vzduchu ke kořenům rostlin. Jáma by měla být přibližně 2x tak veliká jako je kořenový bal vysazované rostliny. K vyplnění jámy použijte původní zeminu smíchanou se substrátem v poměru 1x1. Hloubku výsadby určete tak, aby rostlina nebyla zasazena hlouběji než jak byla zvyklá v původní nádobě. Před výsadbou nejprve odstraňte původní květináč nebo síťku. Před výsadbou nasypte na dno jámy připravený substrát a přiměřeně jej utužte. Následně vložte rostlinu a okolo ní nasypte a utlačte zeminu. Na závěr doporučujeme důkladné zalití. Po dobu jednoho roku doporučujeme pravidelnou závlahu, následně rostlina dobře zakoření a vodu si již najde sama.

Miroslav Hajdušík ZC, s.r.o.